این مطلب برگرفته از نوشته ی سارا ابراهیمی در مجله ی خانواده سبز است که با تغییراتی که خودم دادم در اینجا می نویسم

 

اگر الان در این لحظه با خوندن تیتر رژیم غذایی انسان مدرن این احساس بهتون دست داد که نکنه اضافه وزن دارین و باید رژیم یا به قول فرنگی ها دایت بگیرین فوری این مسئله رو از شریک زندگیتون بپرسین. ( اگه شریک زندگی ندارین خب یکی جور کنین چیزی که زیاده مرد بیکار ). اگه او مرد شجاع و دور اندیشی باشه با اعتماد به نفس و تاکید میگه : << نه! البته که نه >> و به سرعت اتاق رو ترک میکنه و اما اگه یکی از پاسخ های زیر رو داد مطمئن شوید که او هم مرد بسیار خوب و مهربانی ست و هم اینکه حسابی از شما می ترسه:

الف) نمیتونم بگم چاقی... اما خب لاغر هم نیستی

ب) نسبت به چه کسی؟

ج) یه کمی اضافه وزن بهت میاد

د) من چاق تر از تو هم دیدم

ه) ممکنه سوالت رو تکرار کنی؟ داشتم به بیمت فکر میکردم!!

به این لیست از پاسخ ها گزینه های دیگه هم میشه اضافه کرد اما معنی همشون در کل این جمله هست: آره بابا چاقی اما کی جرئت داره بگه؟

شما هم هروقت هوس کردین حال کسی رو بگیرین و تا مرز کشتن زجرش بدین و همه ی دق دلتون رو سر اون بدبخت در بیارین کافیه با تمام وجود لبخند بزنید و با مهربانی به شخص مورد نظر بگین: اوه.. عزیزم چرا اینقدر چاق شدی؟ به نظرم ده کیلو اضافه وزن پیدا کردی. البته بهتره خودتون رو خسته نکنین تا به یه مرد از این حرفها بزنین چون مردها معمولأ در مقابل این حرف از خودشون واکنشی نشون نمیدن چون یا دارن فوتبال نگاه میکنن و یا در حال گلوله کردن جوراب های معطرشون و پرتاب اون به زیرمبل هستن اما اما و اما این فرمول روی خانومها مخصوصأ خواهر شوهر یا جاری یا همه ی اونای که چشم ندارن شما رو ببینن ( شایدم شما چشم دیدن اونارو ندارین) تاثیر شگفت انگیزی داره و خانوم مورد نظرو تا مرز سکته می بره.

اما حالا بهتره یه کم از تاریخچه ی رژیم بدونین...

تقویم تاریخ!

شونصدو بیست سال پیش در چنین روزی.....! پیدایش رژیم های غذایی به لوحه ای متعلق به ۱۹۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در تاحیه سومر مربوط میشود که در آن برنامه غذایی یک کودک نوشته شده و در حال حاظر در موزه ی باستان شناسی استامبول نگهداری میشود. ( اگرباور ندارین خب برین خودتون ببینین. با هتل ۵ ستاره و بلیط و وعده های غذایی قیمتی که من دارم میشه حول و حوش ۷۰۰ یا ۸۰۰ البته از نوع هزار تومان. البته این قیمت رفتن به آنتالیا هست نه استامبول. فرقی هم نداره مهم اینه شما تا ترکیه برین دیگه ).

خلاصه داشتم تاریخچه رو میگفتم.. طی دوران مختلف تاریخ و از دیدگاه مذاهب گوناگون رژیم غذایی حائز اهمّیت بسار بوده و در بساری کتب مذهبی مطالبی در زمینه ی تغذیه در دوران بارداری و شیردهی منعکس شده است. در زمان های قدیم مردان چاق و شکم گنده ثروتمند به نظر می رسیدن و چاقی را نشانه ی تندرستی و شخصیت اجتملعی میدانستن. بعضی ها حال کار کردن و پول در آوردن نداشتن اما تا دلتون بخواد حال خوردن و چاق شدن داشتن و به همین دلیل میتونستن چاق و شکم گنده شوند و احساس ثروتمند بودن بکنن و به اصطلاح حالشو ببرن. بقراط ( معّرف حضورتون که هست) معمولأ بعد از غذا خوردن ملت رو نصیحت میکرده که آی مردم کم بخورین.توجه که کردین بعد از غذا خوردن که شکم خودش سیر میشده گیر میداده به مردم بدبخت که کم بخورین.

سعدی (علیه الرحمه) هم تنها یک بیت در مورد کاهش وزن سروده که میگه:

تا شود فربهی لاغر      لاغری مرده باشد از سخت

مردم در طول تاریخ نشان دادن که پیروزی ها شکست ها خیانت ها و جنایت ها رو فراموش کردن اما غذا خوردن رو به هیچ وجه فراموش نکردن. در قرن اخیر به دلیل استفاده ی بسیار زیاد مردم از محولات غذایی که شامل ۸۶٪ مواد شیمیایی و ۱۲٪ خاک و ۲٪ مواد خوراکی بوده است به شدت انسان های عزیز عریض شده اند و اصطلاحاتی مانند << بشکه>> << گنده بک>> << تپه>> << بترکی ایشالا >> << خرس گنده>> << خیکی>> و غیره یا بازم به قول این فرنگیا etcetera بسیار رواج یافته و همه گیر شدند تا اینکه در سال ۱۹۱۷ نخستین انجمن مربوط به رژیم دانان توسط گروهی از کارشناسان تغذیه ی آمریکا ( کشورچاقالوها ) تاسیس شد.این انجمن یرای اولین بار مجله ی علمی رژیم شناسان رادر سال ۱۹۲۵ منتشر کرد.دانش آموختگان این رشته که رژیم شناس نامیده میشوند باید تمام اطلاعت و دانش خود را در راه کمک به برقراری و بهبود سلامت بشر به کار گیرند.بدین ترتیب مصیبت رسما آغاز شد.کلاس های بادی بیلدینگ، رژیم های لاغری، کمربندهای لاغری، گوشواره های لاغری و ... روز به روز گسترش بیشتری یافتند.آمریکایی های ذلیل مرده هم با ساختن عروسک باربی جهان را در آرزوی باربی شدن به حالت خماری فرو بردند.( در اینجا منظور از جهان بانوان محترم است وگرنه آقایان اگر خودکشی هم کنند نهایتا میتوانند گوریل انگوری بشوند! ) 

 

رژیم چیست؟ 

 

رژیم چیز بدی نیست ، البته خداییش چیز خوبی هم نیست.رژیم یعنی نخوردن چیزهایی که دوست داریم و خوردن چیزهایی که حال آدم رو به هم میزنند.تصورش را بکنید آدم چیپس نخورد ، چلو خورش نخورد ، کله پاچه نخورد، نوشابه نخورد ، آن وقت مجبور باشد عصاره ی شلغم ، آب کرفس خام ، نان سبوس دار با پیاز ، یه گونی کلم با یه بشکه آب و ... بخورد.کجای این عدالت است؟کجای این حقوق بشر است؟ کجایی سازمان ملل که رژیم غذایی ما را کشت؟!!! 

در تغذیه ، به مقدارغذایی که فرد مصرف میکند رژیم غذایی می گویند. تغذیه ی مناسب ، تغذیه ای است که میزان ویتامین ، مواد معدنی ، پروتئین و مواد سوختی آن ( هیدرات های کربن و چربی ها ) کافی باشد.عدم تعادل بین خردن مواد سوختی و مصرف انرژی ، سبب فقر غذایی ( نی قلیونیسم ) یا ذخیره ی آن به صورت چربی ( توپولیسم ) میشود. 

وقتی شما پیش متخصصان مراجعه میکنید، در حالی که سیگار میکشند و خودشان چیزی حدود ۱۲۰ کیلو هم اضافه وزن دارند با تاسف و تاثر فراوان به شما می فرمایند: < میدونی! بهترین راه برای رسیدن به وزن مطلوب ، تغییر شیوه ی زندگی به صورت رژیم غذایی مناسب و افزایش فعالیت بدنی است.> این یعنی برای شما متاسفیم که چاق شدید  اما با ورزش به سادگی میتوانید به وزن ایده آل تان برسید.این هم یک برنامه ی ورزشی که اگر پس از انجام آن زنده ماندید وزنتان کم میشود: 

۱-خوردن یک هسته خرما و یک بشکه آب روزی شونصد کیلومتر بدوید. 

۲-شنا کنید.پیشنهاد میشود برای حصول نتیجه ی قطعی در این مرحله یکبار به مدت ۲۸ دقیقه زیر آب بمنید و همه را با استقامت تان شگفت زده کنید.مطمئن باشید ما یاد شما را گرامی میداریم و حلو و فاتحه را فراموش نمیکنیم<خدا رحمتتان کنم.شما واقعا در راه هدفتان خیلی تلاش کردید! 

۳-دویدن دنبال اتوبوس شرکت واحد به میزان دلخواه 

۴-استفاده از سونا.متروی شهری تهران به صورت رایگان این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که امید است همراه با عطر مطبوع هموطنان عزیز از آن لذت ببرید. 

۵-راه حل نهایی این استکه سه بار ارز روی برج میلاد به پایین بپرید!شک نکند که وزنتان کاهش پیدا میکند، شاید در این راه جانتان را از دست دهید که البته این مورد زیاد هم مهم نیست.آدم آخرش باید بمیرد!!! 

 

مگه من اضافه وزن دارم؟ 

 

البته که نه! سی چهل کیلو که ارزش این حرفها رو نداره! اگر می خواهید بدانید که اضافه وزن ( اسم محترمانه ی چاقی ) دارید یا نه ، بروید جلوی آیینه و قامت رعنای خودتان را ببینید...بروید دیگر! مانده اید جلو مانیتور بروبر این مطلب رو میخوانید که چی بشه؟!! 

خب! حالا از دیدن تصویرتان در آیینه یاد چی می افتید؟ براد پیت؟ بدهکاری هاتون؟ فیتوپلانکتون؟ آنجلینا جولی؟ سوزن ته گرد؟ ... اگر یاد گزینه هایی از این دست افتادید موردی ندارد ما دعا میکنم خدا شفاتون بده اما اگر رفتید سراغ یخچال و یک سیب برداشتید و احساس کردین این سیب چقدر شبیه شماست ما میفهمیم که شما یک مرد هستید. از کجا فهمیدیم؟ 

چاقی سیبی شکل ( آندروئید مردانه ) : در این نوع چاقی ، چربی در قسمت های میانی بدن ذخیره میشود یعنیقسمت های فوقانی شکم ، قفسه ی سینه ، گردن ، صورت ، بازو ها و اندامهای درونی ای که چربی آنها را احاطه میکند و شامل قلب ، شش ها ، کبد و کلیه ها می باشند.( خانم ها لبخند بزنید چون چاقی سیبی شکل اغلب در مردان پدید می آید) اما زنان پس از یائسگی و تحت هورمون درمانی و پس از زایمان نیز میتوانند این تیپ چاقی را بروز دهند( حالا نوبت شما آقایان است که لبخند بزنید ) 

چاقی گلابی شکل ( ژینوئید زنانه ) : در این نوع چاقی ، چربی در قسمت های تحتانی شکم ، باسن و ران ها ذخیره میشود. 

اما در آخر فرمولی رو بهتون معرفی میکنم که بر حسا آن وزن متناسب خود را پیدا کنید: 

 

( ۲ / ۱۵ ) - ۱۰۰ - طول قد به سانتیمتر = وزن زن ها  

 

( ۴ / ۱۵ ) -۱۰۰ - طول قد به سانتیمتر - وزن مردها  

 

واقعا روم سیاه که با این فرمول ها شما رو یاد درس شیرین و لعنتی ریاضی انداختم اما باور کنید با شعر ( صد دانه یاقوت دسته به دسته ) نمیشد اضافه وزن رو مشخص کرد!!